آیا گوشی های موبایل جای لپ تاپ ها را گرفته اند؟

آیا گوشی های موبایل جای لپ تاپ ها را گرفته اند؟

با موبایل‌های قدیمی فقط می‌شد تماس تلفنی گرفت و خوشحال بود از اینکه دستگاه مربوطه لازم نیست دائما کنار دیوار با سیم و مخلفات به پریز برق وصل باشد و شعاع دسترسی به آن به اندازه کشسانی سیمی فنری‌شکل باشد نهایتا تا وسط اتاق!

موبایل‌های نسل اول همین‌قدر که فون‌بوکی با ظرفیت ذخیره‌سازی هزار شماره تلفن و تعداد متنابه (اما محدودی) پیامک داشت، خود معجزه‌ای به‌شمار می‌آمد. آن روز کسی تصور نمی‌کرد که این اجسام کوچک که در یک دست جا می‌گرفتند و برجسته‌ترین تفاوت‌شان با هم در این بود که ساده باشند یا تاشو، روزی بخواهند یا اصلا بتوانند با دم و دستگاه مفصل کامپیوترهای خانگی و لپ‌تاپ‌های تا آن‌موقع نوظهور هماوردی کنند. اما به فاصله کمتر از یک دهه ۱۱۰۰ و N73 و K800 هر سه به نوستالژی بدل شدند و کنار تلفن‌های سیاه رومیزی قدیمی جا خوش کردند و به تاریخ پیوستند.

ما امروزه با اسمارت فون خود می‌توانیم به فضای مجازی دسترسی پیدا کنیم، می‌توانیم ساعت‌ها از امکانات تعبیه شده در شبکه‌های اجتماعی بهره‌مند شویم، می‌توانیم با یک گوشی هوشمند ساده ساعت‌ها به موسیقی مورد علاقه‌مان گوش کنیم، قادریم با آن فیلم‌های روز دنیا را ببینیم آن هم با کیفیت اچ‌دی! می‌توانیم طعم تجربه‌های لذت‌بخشی از عکاسی و ثبت وقایع پیرامون‌مان را بچشیم.

گرچه فی‌الواقع امکانات فراهم‌آمده در هر دو نوع این وسایل دیجیتال (لپ‌تاپ و موبایل) قابل رقابت با هم‌اند، اما سهولت استفاده از لپ‌تاپ در پروژه‌های کمی فراتر از نیازمندی‌های روزمره و اطمینان‌بخشی برتر آن همچنان پابرجاست و کاربران بسیاری را مشتاق به خرید لپ‌تاپ می‌کند.

پردازنده‌های بسیار قوی‌تر، ظرفیت‌های بسی بالاتر، سهولت انجام عملیات‌های کامپیوتری پیچیده، در کنار امکان جابه‌جایی دستگاه، به لپ‌تاپ (در مقایسه با موبایل) مزیتی بخشیده که جایگاه آن را در دنیای لوازم دنیای دیجیتال باثبات و اطمینان‌بخش می‌کند تا جایی که می‌توان آن را رقیبی جدی برای حذف کامپیوترهای خانگی از عرصه رقابت‌های فناوری به‌شمار آورد و نه شکست‌خورده‌ای در رقابت با موبایل.

بنابراین عرصه رقابت در ارائه مدل‌ها و رونمایی از تکنولوژی‌های جدید در بازار تولید لپ‌تاپ همچنان گشوده و پر مخاطب است و خیل مشتاقان این بازار را سیرآب می‌کند؛ تفاوت‌ها در سیستم عامل، وزن دستگاه، قدرت و سرعت پردازنده و قابلیت و دوام ریزپردازنده‌ها، میزان نگهداری شارژ، عمر باتری، گرافیک و تراکم پیکسلی صفحه، حافظه، مطلوبیت صدا، قابلیت‌های تاچ‌پد و صفحه‌کلید و میانبرها، قابلیت اتصال به سایر دستگاه‌ها، فرایند خنک‌شدن، و بالاخره رنگ و طراحی لپ‌تاپ‌ و نیز امکان بهره‌مندی از ضمانت و خدمات پس از فروش آن است؛ دنیایی از تنوع و انتخاب!

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


ارتباط با ما