به روز رسانی DRAM میکرون: ظرفیت بیشتر، چهار گره ۱۰ نانومتری بیشتر، EUV، DIMM 64 گیگابایت – لپ تاپ استوک

به روز رسانی DRAM میکرون: ظرفیت بیشتر، چهار گره ۱۰ نانومتری بیشتر، EUV، DIMM 64 گیگابایت – لپ تاپ استوک

خرید لپ تاپ استوک

برای خرید لپ تاپ استوک با ما تماس بگیرید. لپ تاپ دسته دوم

به روز رسانی DRAM میکرون: ظرفیت بیشتر، چهار گره 10 نانومتری بیشتر، EUV، DIMM 64 گیگابایت

 - لپ تاپ استوک

 

به روز رسانی DRAM میکرون: ظرفیت بیشتر، چهار گره ۱۰ نانومتری بیشتر، EUV، DIMM 64 گیگابایت

 


Micron در کنفرانس درآمد خود با سرمایه گذاران و تحلیل گران مالی در اوایل این هفته، اعتماد به نفس در آینده ی بلند مدت و تقاضای قوی برای محصولات خود را به عنوان برنامه های جدید در زمینه های مختلف در سال های آینده ظاهر می شود. این شرکت همچنین طرح های خود را برای گسترش ظرفیت ها و به سرعت به تکنولوژی های پیشرفته تر فرآیند تبدیل کرده است.

سانجی مروترا، مدیر عامل شرکت Micron، گفت: "ما مطمئن هستیم که چشم انداز تقاضای درازمدت برای حافظه و ذخیره سازی، به واسطه گرایشهای گسترده سکولار مانند AI، وسایل نقلیه مستقل، ۵G و IoT، قانع کننده است." "Micron جدید به خوبی برای استفاده از این روند، با محصولات نوآورانه، زنجیره تامین پاسخگو و روابط خوب با مشتریان در سراسر جهان است".

قیمت DRAM در دوره های اخیر کاهش یافته است، زیرا عرضه بیش از تقاضا است. برای کاهش هزینه ها و آماده سازی ظهور برنامه های جدید که به حافظه نیاز دارند، سازندگان DRAM به شدت به تکنولوژی های جدید پردازش انتقال می یابند. در عین حال، در حالی که تصدیق می کند که آنها نیاز به عرضه و تقاضای DRAM را محاسبه می کنند، آنها در واقع برنامه های تهاجمی برای گسترش ظرفیت تولید خود را راه اندازی می کنند، زیرا آنها نیاز به فضای اتاق تمیز برای تکنولوژی تولید آینده دارند.

Micron دارای نقشه راه تهاجمی است که در مورد پردازش هایی که شامل چهار گره ۱۰ نانومتری است (به عنوان مثال برای مجموع ۶ تکنولوژی کلاس ۱۰ نانومتری)، و شرکت در حال تحقیق در مورد انتقال نهایی به لیتوگرافی شدید فرابنفش (EUVL) است. به گفته این شرکت، ظرفیت تولید خود را در تلاش برای تولید خاطرات نسل بعدی برای برنامه های نسل بعدی نیز گسترش می دهد. این شرکت در حال حاضر با استفاده از ماژول های حافظه ۳۲ گیگابایتی برای سیستم های مشتری و همچنین DIMM های ۶۴ گیگابایتی برای سرورها، از میوه های آخرین فن آوری پردازش خود بهره می برد.

ماژول های حافظه ۳۲ گیگابایتی و ۶۴ گیگابایتی

در اوایل ماه جاری، ما درباره چیپ های حافظه ۱۶ گیگابایتی DDR4 مایکون صحبت کردیم که با استفاده از این شرکت ۲ تولید می شودnd فرآیند تولید نسل ۱۰nm کلاس (همچنین به عنوان ۱Y nm شناخته می شود). این دستگاه های DRAM قبلا در نمونه های ۳۲ گیگابایتی DDR4 حافظه های DDR4 غیرفعال شده برای سیستم های مشتری ADATA و Crucial یافت شده اند. ماژول های حافظه در آینده نزدیک در بازار قرار می گیرند، هرچند تا به حال هنوز مشخص نیست.

به روز رسانی DRAM میکرون: ظرفیت بیشتر، چهار گره 10 نانومتری بیشتر، EUV، DIMM 64 گیگابایت

 - لپ تاپ استوک

علاوه بر ۳۲ گیگابایت UDIMM برای سیستم های مشتری، Micron همچنین آماده DIMM 64 گیگابایتی درجه سرور مبتنی بر تراشه های جدید ۱۶ گیگابایتی می باشد. برای سرورها، استفاده از ۶۴ گیگابایت RDIMM بر اساس دستگاههای DRAM 16 گیگابایتی (تولید شده با استفاده از تکنولوژی پیشرفته فرایند) به معنای کاهش مصرف انرژی است که باید با توجه به اینکه ماشین های مدرن از حجم فراوان حافظه استفاده می کنند قابل توجه است. نمونه هایی از چنین ماژول ها در حال حاضر برای مشتریان برای واجد شرایط بودن در دسترس هستند، اما زمانی که آنها برای کشتی ارسال می شوند، کاملا مشخص نیست.

در نظر داشته باشید که ۳۲ گیگابایت UDIMM و ۶۴ گیگابایت RDIMM (با استفاده از DRAM های ۱۶ گیگابایتی) دارای میزان بسیار بالایی هستند، Micron's Crucial به طور واضح قادر به تولید محصولات نیمه منحصر به فرد است.

ظرفیت های جدید در ژاپن و تایوان

مایکرون حافظه تایم (Rexchip Semiconductor سابق) در ماه آوریل در تلاش برای افزایش تقاضا برای DRAM و همچنین تکنولوژی های فرایند جدید، در اتاق تمیز خود در محوطه دانشگاه خود در نزدیکی Taichung، تایوان، زمین را شکست.

میکرون حافظه تایوان هم اکنون ۱۰۰٪ از محصولات DRAM خود را با استفاده از Micron 1 تولید می کندخیابان تکنولوژی ساخت کلاس ۱۰NM (همچنین به عنوان ۱X Nm شناخته می شود) و به طور مستقیم به ۳ حرکت می کندروز فرایند کلاس Gen 10NM (بعلاوه ۱Z Nm) در آینده ای نزدیک. در همین حال، در سال گذشته، Micron یک تست تست و بسته بندی جدید را در نزدیکی Taichung باز کرد، که یکی از تنها تاسیسات تولید مجدد DRAM به صورت یکپارچه در جهان بود.

علاوه بر این، مایکرون اعلام کرد که قصد دارد ۲ میلیارد دلار برای یک اتاق تمیز جدید در محوطه دانشگاه خود در نزدیکی هیروشیما، ژاپن صرف کند. طبق گزارش، ظرفیت تولید جدید برای ساخت DRAM ها با استفاده از تکنولوژی فرایند ۱۳ نانومتر Micron مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

نقشه راه تهاجمی

همانطور که به طور فزاینده ای برای اندازه گیری تکنولوژی های تولید جدید (از نظر مهندسی و همچنین چالش های مالی) به طور فزاینده ای پیچیده تر است، Micron، مانند همه تولید کنندگان DRAM، دارای گره های ۱۰ نانومتری است. علاوه بر ۱خیابان ژنرال و ۲nd امروزه Micron در حال برنامه ریزی برای معرفی حداقل چهار فرآیند تولید ۱۰nm کلاس دیگر است: ۱Z، ۱α، ۱β، و ۱γ (گامای یونانی، نه y)، که اکنون در مراحل مختلف توسعه قرار دارند.

به روز رسانی DRAM میکرون: ظرفیت بیشتر، چهار گره 10 نانومتری بیشتر، EUV، DIMM 64 گیگابایت

 - لپ تاپ استوک

تحلیلگران از TechInsights می گویند که Micron بی سر و صدا شروع به استفاده از یک نسخه کوچک از تکنولوژی پردازش ۱MNM شناخته شده به عنوان ۱Xs، که نشان می دهد که کل تعداد فرآیندهای تولید کلاس ۱۰nm Micron بالاتر از ۶ خواهد بود. Micron خودش این را تأیید نمی کند اما می گوید که کارکنان تحقیق و توسعه در تمام امکانات تولیدی خود برای اطمینان از حداکثر بازده (و سایر صفات)، که می تواند به این معنی باشد که ممکن است تغییرات یک گره در فابین های مختلف وجود داشته باشد.

در حال حاضر، Micron در حال افزایش ۲ خود استnd فرآیند ساخت نسل ۱۰nm (با نام ۱y nm) که برای ساخت انواع محصولات، از جمله ۱۲Gb LPDDR4X شرکت و همچنین ۱۶ گیگابایت حافظه DDR4 استفاده می شود.

به روز رسانی DRAM میکرون: ظرفیت بیشتر، چهار گره 10 نانومتری بیشتر، EUV، DIMM 64 گیگابایت

 - لپ تاپ استوک

نسل بعدی ۱Z Nm این شرکت در حال حاضر توسط مشتریان Micron واجد شرایط است (به عنوان مثال، آنها تراشه های تولید شده با استفاده از این فرآیند را آزمایش می کنند) انتظار می رود که در آینده نزدیک اعلام شود و در مسیر FY2020 Micron در مسیر رمپ قرار دارد در سپتامبر. این تکنولوژی برای تولید حافظه های ۱۶ گیگابایتی LPDDR5 و همچنین دستگاه های حافظه DDR5 مورد استفاده قرار می گیرد (طبق TechInsights).

به دنبال گره ۱Z nm، میکرون قصد دارد تا استفاده از آن را ۱α تکنولوژی تولید Nm که در حال حاضر برای عملکرد بالاتر تثبیت شده است، به این معنی است که در مراحل بعدی توسعه قرار دارد. بعد از آن میچرون ۱ استβ فرایند تولید Nm، که در مراحل اولیه توسعه آن قرار دارد. در عین حال، مهندسان این شرکت در حالت مسیریابی برای معماری قابل قبول فناوری ۱γ nm قرار دارند.

به روز رسانی DRAM میکرون: ظرفیت بیشتر، چهار گره 10 نانومتری بیشتر، EUV، DIMM 64 گیگابایت

 - لپ تاپ استوک

تمام گره های کلاس ۱۰ نانومتری شرکت تا کنون اعلام شده است که با لیتوگرافی عمیق فرابنفش (DUVL) با الگوی دوگانه، سه گانه یا چهارگانه تکیه می کند. Micron اطمینان دارد که تمام فرآیندهای ۱۰ نانومتری که در حال حاضر در حال توسعه هستند - ۱Z، ۱α، ۱β، و ۱γ Nm - هزینه های کارآمد و تکنولوژیکی قابل قبول برای سال های آینده است. در همین حال، به خاطر داشته باشید که الگوریتم چندگانه نیاز به مراحل فرآیند بیشتری دارد، که باعث می شود چرخه تولید طولانی تر شود و بنابراین برای حفظ خروجی موجود، ابزار لیتوگرافی و فضای اتاق پاکیزه مورد نیاز است.

در جریان جاری یک گره جدید در طول ۱۲ ماه، نقشه راه تکنولوژیکی چندین الگوی Micron، از لحاظ معرفی گره های جدید، به حداقل ۲۰۲۳ (حداقل در سال ۲۰۲۳) گسترش می یابد، اگر همه به صورت برنامه ریزی شده باشد. توجه داشته باشید که هر تکنولوژی فرآیند جدید برای حداقل سه تا چهار سال استفاده می شود، می توان گفت که Micron برنامه های زیادی برای استفاده از چندین الگوی تکنولوژی DUV برای سال های زیادی دارد.

در همین حال، این شرکت اذعان می کند که فیزیک سخت و هزینه های فراتر از فرآیند پردازش ۱ بیتی Nm به عنوان لایتوگرافی غوطه وری با چارچوب چهارگانه با محدودیت های فیزیکی و اقتصادی آن در ۱γ تکنولوژی فرآیند نانومتری گفته می شود که هنوز مشخص نشده است که این گره به بازار عرضه شده است.

میکرون و EUV

Micron نمی گوید که آیا بعد از ۱ به EUV خواهد رسیدγ پروتکل Nm این شرکت در حال ارزیابی قابلیت های گام اسکن Twinscan NXE ASML و سایر تجهیزات مورد نیاز برای تولید با استفاده از لیتوگرافی فوق العاده فرابنفش است و ارزیابی می کند که آیا این ابزار برای ساخت DRAM مناسب خواهد بود یا خیر.

به روز رسانی DRAM میکرون: ظرفیت بیشتر، چهار گره 10 نانومتری بیشتر، EUV، DIMM 64 گیگابایت

 - لپ تاپ استوک

EUV چالش های خود را نه فقط برای منطق، بلکه همچنین برای تولید DRAM زمانی که به یکنواختی و هزینه ها می پردازد. Micron معتقد است که در حال حاضر ابزار EUV تنها می تواند یکنواخت قابل قبول را تضمین کند تنها زمانی که آنها دوز بالایی از تابش EUV را منتشر می کنند (در صورت الگویی یکنواخت) که هزینه های wafer را به سطوح غیر قابل قبول افزایش می دهد. به همین ترتیب، Micron هیچ برنامه فوری برای استفاده از EUV ندارد، اما از نزدیک به دنبال توسعه و تکامل آن است.

به روز رسانی DRAM میکرون: ظرفیت بیشتر، چهار گره 10 نانومتری بیشتر، EUV، DIMM 64 گیگابایت

 - لپ تاپ استوک

به احتمال زیاد، استفاده از ابزارهای EUVL توسط سازندگان DRAM شبیه سازندگان منطق (TSMC، Samsung Foundry) است (که قراردادی از تراشه های منطقی است و نه سازنده DRAM): در ابتدا تجهیزات EUV فقط برای چند لایه، با مقدار لایه ها به تدریج با گره های پردازش بعدی افزایش می یابد. ASML برآورد می کند که در مورد DRAM ها، یک لایه EUV نیاز به ۱٫۵ تا ۲ سیستم EUV برای هر ۱۰۰،۰۰۰ ویفر شروع می شود در هر ماه، به طوری که سازندگان حافظه به ماشین های بسیاری نیاز دارند با توجه به حجم آنها.

به روز رسانی DRAM میکرون: ظرفیت بیشتر، چهار گره 10 نانومتری بیشتر، EUV، DIMM 64 گیگابایت

 - لپ تاپ استوک

لازم به یادآوری است که fabs باید برای تجهیزات EUV آماده باشد، زیرا این سیستم های گام و اسکن فیزیکی از ابزار DUV بزرگتر است. به همین دلیل است که SK Hynix یک مجسمه جداگانه (به نام M16) در نزدیکی ایچون، استان گوانگدو ایجاد می کند که EUV آماده است. ما نمی دانیم که آیا تمیز های جدید Micron برای تجهیزات لیتوگرافی نسل بعدی آماده خواهند شد.

به روز رسانی DRAM میکرون: ظرفیت بیشتر، چهار گره 10 نانومتری بیشتر، EUV، DIMM 64 گیگابایت

 - لپ تاپ استوک

برخی تفکرات

فقط چند سال پیش Micron در حوزه رقابتها به شدت پشت سر گذاشت وقتی که تکنولوژی را پردازش کرد. امروز، این شرکت همچنان در پشت سامسونگ است، اما به نظر می رسد که توانسته است SK Hynix را شگفت زده کند. بر اساس نقشه راه جدید، این شرکت همچنان با گره های مبتنی بر DUV تهاجمی خود را حفظ می کند، به همین دلیل، دستگاه های DDR و LPDDR رقابتی را به طرفین علاقه مند ارائه می دهد. علاوه بر این، توسعه DDR5 به نظر می رسد در مسیر هم از لحاظ تکنولوژی و هم فرآیند ساخت.

Micron همچنین ظرفیت های تولید DRAM خود را گسترش می دهد (که برای پردازش نسل بعدی و حافظه نسل بعدی مورد نیاز است)، بنابراین فرض بر این است که محصولاتش به اندازه کافی خوب است، می تواند سهم بازار خود را حفظ کند. اگر چه، با دانستن Micron، ما می دانیم که این شرکت بیشتر به راه حل های سودآور تخصصی / خرابکارانه تر نسبت به DRAM های کالایی علاقه مند است.

به نظر می رسد کمی نگران کننده این است که Micron به نظر می رسد در مورد لیتوگرافی EUV بسیار محتاط است. بر اساس نظرات اخیرا، این شرکت فقط ارزیابی تکنولوژی را انجام می دهد، اما (تا آنجا که می دانیم) در اتاق های تمیز برای EUV سرمایه گذاری نمی کند. لیتوگرافی افراطی ماوراء بنفش یک نگرانی کوتاه یا نیمه عمر نیست، اما کمی عجیب است که میکرون را خیلی خجالتی در مورد آن صحبت کنیم.

به طور کلی، Micron در مورد چشم انداز بازار DRAM به طور کلی و همچنین موقعیت های رقابتی آن در آینده خوشبین است، در حالی که انتظار می رود که برنامه های مختلف در حال ظهور (وسایل نقلیه مستقل، AI / ML، IoT، و غیره) به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرند.

خواندن مرتبط:

منابع: Micron، Micron / SeekingAlpha، Micron، Micron، TrendForce، CTimes، Review Nikkei Asian، Electronics Weekly، TechInsights

 

قوی ترین لپ تاپ جهان لپ تاپ hp zbook

به روز رسانی DRAM میکرون: ظرفیت بیشتر، چهار گره 10 نانومتری بیشتر، EUV، DIMM 64 گیگابایت

 - لپ تاپ استوک

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


ارتباط با ما