Imagination معماری GPU سری A را معرفی می کند: “مهمترین راه اندازی در ۱۵ سال” – لپ تاپ استوک

Imagination معماری GPU سری A را معرفی می کند: “مهمترین راه اندازی در ۱۵ سال” – لپ تاپ استوک

خرید لپ تاپ استوک

برای خرید لپ تاپ استوک با ما تماس بگیرید. لپ تاپ دسته دوم

Imagination معماری GPU سری A را معرفی می کند: "مهمترین راه اندازی در 15 سال"

 - لپ تاپ استوک

 

Imagination معماری GPU سری A را معرفی می کند: "مهمترین راه اندازی در ۱۵ سال"

 


شرکت های اندک در جهان وجود دارند که می توانند تاریخچه ای را در بازار گرافیک قدمت آن به "دوران طلایی" دهه ۹۰ برسانند. در میان تعداد معدودی از بازماندگان آن دوره ، البته NVIDIA و AMD (سابقا ATI) وجود دارند ، اما Imagination Technologies نیز وجود دارد. این شرکت از همان روزهای ابتدایی شتابدهنده گرافیک را در خود جای داده است و صنعت جابجایی را شاهد بوده است. در اوایل تا اواسط سال ۲۰۰۰ ، این شرکت از فضای دسک تاپ فاصله گرفت و در عوض بر ارائه IP GPU بهینه شده برای دستگاه های تلفن همراه متمرکز شد.

وضعیت بازار GPU تلفن همراه

بازار IP GPU تلفن همراه این روزها منظره کاملاً بی ثمر است. تاریخ طولانی تخیل همراه با بالا آمدن بازو به موقعیت رهبری با GPU های Mali ، اساساً یک دوقطبی را ایجاد کرده است ، زیرا فروشندگان کوچکتر مانند Vivante از بازار خارج شده اند. مشکل duopolies مانند این است که اگر هر فروشنده از نظر تکنولوژی عقب افتادگی کند ، خطر رکود وجود دارد ، و بیشتر اوقات این به هزینه فروشنده هایی است که به مجوز IP اعتماد می کنند.

به ویژه در چند سال گذشته ، ما شاهد تغییر بزرگتری در پویایی بازار موبایل بوده ایم زیرا کوالکام به طور فزاینده ای موفق به تسلط بر رقبا است. این شرکت با ساختار عمودی تر طرح های SoC خود را با استفاده از IP GPU داخلی خود تولید می کند و در نتیجه به فن آوری های Imagination یا Arm وابسته نیست (CPU ها یک داستان دیگر هستند).

اخیراً ، ما دیده ایم که تلاش های GPU سفارشی اپل باعث ایجاد جهش چشمگیر در عملکرد و کارایی می شود. در حالی که رسما هیچ اطلاعات مشخصی در مورد جزئیات پشت پرده طراحی اپل نداریم ، معمولاً به عنوان طرحی که از IP Imagination در سال ۲۰۱۵ به دست آمده است ، تلقی می شود که اپل به لطف مجوز معماری ، همچنان مستقل از آن است. رابطه اپل و Imagination امروزه هنوز کاملاً نامشخص است ، اما به نظر می رسد که اصطکاک های موجود در سال ۲۰۱۷ که در نهایت منجر به Imagination می شود که خود را به فروش برساند و توسط یک سهام عدالت با سرمایه گذاران چینی خریداری شود.

وضعیت مهمتر که باید در نظر بگیریم این است که دو GPU پیشرو در بازار موبایل امروز - Apple و Qualcomm - طرح هایی هستند که بصورت داخلی توسط خود فروشندگان SoC ساخته شده اند. این برای همه افراد موجود در بازار کمی نگران کننده است ، زیرا اعتماد آنها به مجوز IP به این معنی است که آنها در کاری که قادر به انجام آن هستند محدود هستند. مدیاتک از نظر سهم بازار در مقابل کوالکام به عنوان مثال بسیار آسیب دیده است (GPU تنها یکی از دلایل بسیاری دیگر). فروشندگان دیگری همچون سامسونگ نیز به وضوح وضعیت خود را درک کرده اند و توسعه جدید معماری GPU داخلی خود را با پیشرفت غافلگیرکننده اخیر مجوز IP GPU جدید از AMD برای رقابت با طرح های اپل آغاز کرده اند.

معرفی سری A جدید Imagination: "سریعترین IP GPU که تاکنون ایجاد شده است"

با توجه به این پیش زمینه و متن بسیار طولانی در ذهن ، ما به صورت کامل به Imagination و همچنین اعلامیه امروز می رسیم. امروز ، این شرکت در حال آشکار سازی IP جدید GPU سری A خود است و محصول جدید را به عنوان مهمترین GPU و IP راه اندازی Imagination در ۱۵ سال توصیف می کند. جمله بندی در اینجا بسیار قوی است و اهداف محصول جدید کاملاً واضح به نظر می رسد: روند از دست دادن سهم بازار در برابر GPU های سفارشی در بازار را معکوس کنید و IP GPU دارای مجوز را در اولویت عملکرد قرار دهید.

Imagination معماری GPU سری A را معرفی می کند: "مهمترین راه اندازی در 15 سال"

 - لپ تاپ استوک

سری A 10 شرکت استهفتم معماری GPU را تولید کرده و یک جهش بزرگ برای شرکت است. حتی چیزی ساده مانند نام محصولات تغییر کرده است. Gone نام تجاری دیرینه PowerVR است ، به نفع تمرکز فوری بیشتر روی Imagination شرکت. ما هنوز PowerVR را اطراف خود خواهیم دید - تصور آن را برای توصیف فناوری خود ، بویژه رویکرد ارائه شده معوق با کاشی مبتنی بر کاشی نگه می دارد - اما بعد از گذشت بیش از ۲۰ سال دیگر این یک برند نیست.

به عنوان یک یادداشت در مورد طرح نامگذاری IP جدید GPU: این یک حرکت عمدی از شماره گذاری عددی گذشته است و در عوض در تلاش است تا یک تمیز جدید را شروع کند. من پرسیدم ، اما متأسفانه نام آن به معنای پیچ و تاب هوشمندانه در "سری ۱۰" نیست و شماره ای که اکنون در شش ضلعی نشان داده شده است ، حیف که می گویم!

نامگذاری جدید از طیف وسیعی از پردازنده گرافیکی شرکت عبور می کند که از سطح متوسط ​​پایین تا متوسط ​​رده بالا می رود. در اینجا ، ما شاهد ادامه پسوندهای XE ، XM و XT هستیم. با این حال ، مانند گذشته ، تفاوت های معماری بین IP ها وجود دارد ، با اخبار امروز اکثرا سری جدید XT را پوشش می دهد.

Imagination معماری GPU سری A را معرفی می کند: "مهمترین راه اندازی در 15 سال"

 - لپ تاپ استوک

همانطور که گفته شد ، سری A جدید نویدبخش استثنایی عملکرد در مقایسه با طرح های نسل گذشته است ، اگرچه ذکر برخی پاورقی ها در این مورد نیز مهم است.

Imagination معماری GPU سری A را معرفی می کند: "مهمترین راه اندازی در 15 سال"

 - لپ تاپ استوک

یک متریک مهم که امروز به نمایش گذاشته شده است ، ادعای Imagination مبنی بر طراحی جدید سری A X X 2.5 برابر سریعتر است. ممکن است بپرسید "سریعتر از آنچه"؟ شکل نشان دهنده جهش عملکرد معماری جدید در ناحیه ISO و مقایسه گره پردازش در برابر نسل قبلی سری ۹ پردازنده گرافیکی Imagination است.

نکته قابل توجه این است که این شرکت در حال مقایسه دقیق سیب به سیب در بین نسل های مختلف GTU XT نیست ، بلکه مقایسه ای با جدیدترین سری "۹" موجود در بازار انجام می دهد. با توجه به اینکه در حال حاضر هیچ چیپ اعلام شده یا در دسترس عمومی وجود ندارد که بتواند از طرح های ۸XT یا ۹XTP این شرکت استفاده کند ، این یک انتخاب تاسف آور ، اما در عین حال عملی بود.

داده های مقایسه در اینجا احتمالاً مبتنی بر Helio P90 MediaTek با GM9446 است - از نظر فنی بخشی از سری ۹ است ، اما همچنین از نظر معماری مبتنی بر معماری قدیمی Rogue است. تخیل می خواست با توجه به حوزه و ادعاهای عملکرد آن برای سری A شفاف تر باشد و مقایسه آن با پردازنده گرافیکی مبتنی بر ۹XM Rogue مبنای بسیار جدید و جدیدتری را ارائه می دهد که در مقابل فروشندگان می توانند معیارهای مستقلی را بررسی و مقایسه کنند.

Imagination معماری GPU سری A را معرفی می کند: "مهمترین راه اندازی در 15 سال"

 - لپ تاپ استوک

پیشرفت های کلیدی سری A شامل تعمیرات اساسی در واحدهای محاسباتی GPU و معماری ALU است ، وعده افزایش ۴ برابر بیش از یک پردازنده گرافیکی Rogue 9XM. هوش مصنوعی شهروند درجه یک در سری A است و ما شاهد منابع محاسباتی اختصاصی خواهیم بود که منجر به بهبود عملکرد ۸ برابر می شود. سرانجام گفته می شود که معماری جدید جهشی بسیار بزرگ را از نظر بهره وری برق به همراه دارد ، با طراحی جدید ۶۰ درصد انرژی کمتری برای سطح مشابه عملکردی مصرف می کند.

Imagination معماری GPU سری A را معرفی می کند: "مهمترین راه اندازی در 15 سال"

 - لپ تاپ استوک

معماری جدید تحت پوشش امروز شامل چهار تنظیمات فاش شده در سری XT و همچنین یک پیکربندی XM است. سری XE ، در حالی که شاهد پیشرفت هایی بوده ایم ، مبتنی بر معماری جدید نیست ، بلکه ادامه ای از نسل قبلی است.

نامگذاری تخیل برای سری A جدید از لحاظ درک موقعیت مکانی یک عملکرد بسیار ساده است. به عنوان مثال AXT-64-2048 بالاترین تنظیمات انتهایی معماری را در محدوده XT نشان می دهد ، دستیابی به ۶۴ پیکسل در ساعت و ۲۰۴۸ FP32 FLOP در ساعت. عملکرد AI TOP چهار برابر FLOPS است ، بنابراین در این حالت برای یک طراحی ۱GHz پیش بینی شده ، AXT-64-2048 به ۲ TFLOP در گرافیک و توان محاسبه ، ۸ TOP در توان استنباط INT8 و میزان پرش ۶۴ گیگا پیکسل در ثانیه می رسد.

این ارقام با عملکرد مربوط به AXT-48-1536 ، AXT-32-1024 ، AXT-16-512 و سرانجام AXM-8-256 در محدوده عملکرد قرار گرفته است. AX-1-16 یک میکروارضایی سفارشی جداگانه و کوچکتر است.

تخیل پیش بینی می کند AXT-32-1024 به عنوان هدف اصلی شیرین برای یک GPU موبایل پریمیوم با کیفیت برتر در تلفن های هوشمند باشد ، در حالی که پیکربندی های بزرگتر احتمالاً در دستگاه های بزرگتر فاکتور استفاده می شود.

Imagination معماری GPU سری A را معرفی می کند: "مهمترین راه اندازی در 15 سال"

 - لپ تاپ استوک

این شرکت سری A را "GPU همه چیز" می نامد و در واقع یک تن از تغییرات و ویژگی هایی وجود دارد که IP جدید را تشکیل می دهد. ما چندین جنبه از ویژگی های فوق را در فاش شده شرکت خواهیم داشت و با یکی از بزرگترین تغییرات معماری ALU GPU شروع می کنیم.

 

قوی ترین لپ تاپ جهان لپ تاپ hp zbook

Imagination معماری GPU سری A را معرفی می کند: "مهمترین راه اندازی در 15 سال"

 - لپ تاپ استوک

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


ارتباط با ما